Prezydent Francji Emmanuel Macron dyskutował we wtorek, 17 kwietnia br., z posłami o swojej wizji przyszłości Unii Europejskiej. W debacie wziął udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

   „Parlament Europejski to dla mnie miejsce uprawomocnienia integracji europejskiej, europejskiej odpowiedzialności, a zatem i żywotności. To od niego zależy w dużej mierze przyszłości Europy (...), to tu musimy zacząć odrodzenie Europy w zgodzie z duchem jej obywateli. Życzyłbym sobie, abyśmy przezwyciężyli podział między Północą a Południem, Wschodem a Zachodem, dużymi i małymi państwami, ten powrót nacjonalizmów" - powiedział prezydent Emmanuel Macron.
   „Naszym obowiązkiem w nadchodzących miesiącach jest zorganizowanie prawdziwej debaty europejskiej, ustalenie prawdziwego europejskiego kalendarza, które umożliwią naszym obywatelom dokonanie wyboru" - oznajmił francuski prezydent na rok przed wyborami europejskimi. „W obliczu wielkich wstrząsów na świecie potrzebujemy większej suwerenności niż nasza, stanowiącej jej uzupełnienie, suwerenności europejskiej”.
   Witając Macrona, przewodniczący Parlamentu, Antonio Tajani, powiedział: „Dziękuję za udział w prawdziwej debacie z posłami. Tu, w sercu europejskiej demokracji, stawką jest przyszłość Europy. Czas by urzeczywistnić tę wizję: imigracja pod kontrolą, silna polityka zagraniczna i obronna dla dobra bezpiecznej Europy".
   Większość szefów klubów parlamentarnych z zadowoleniem przyjęła proeuropejskie zaangażowanie prezydenta Macrona i pozytywnie odniosła się do niedawnej interwencji wojskowej Francji w Syrii. Przedstawiciele ugrupowań politycznych wzywali też do większej jedności między członkami Unii i do sfinalizowania projektu armii europejskiej. Niektórzy skupiali się głównie na najpilniejszych wyzwaniach stojących przed Unią Europejską: walkę z terroryzmem, zarządzanie kryzysem migracyjnym, technologie cyfrowe oraz dokończenie tworzenia unii gospodarczej i walutowej.
Kontekst
   Prezydent Francji, Emmanuel Macron, był czwartym europejskim przywódcą, który zabrał głos podczas debaty plenarnej na temat przyszłości Unii. Wcześniej głos w tej sprawie zabrali: premier Irlandii Leo Varadkar (17 stycznia), premier Chorwacji Andrej Plenković (6 lutego) i premier Portugalii António Costa (14 marca).
   Kolejnym przywódcą europejskim, który wygłosi przemówienie w Parlamencie Europejskim podczas sesji plenarnej, 3 maja w Brukseli, będzie belgijski premier Charles Michel. Następni będą: premier Luxembourga, Xavier Bettel (29 May); Polski, Mateusz Morawiecki (lipiec); Grecji, Aleksis Tsipras (wrzesień); i Estonii, Jüri Ratas (październik) are scheduled. Prezydent Rumunii, Klaus Iohannis, odwiedzi Parlament 23 października a niemiecka kanclerz, Angela Merkel, w listopadzie.
Za: europarl

Deklaracja Pierwotna

Deklaracja o wersji pierwotnej "Prawa Europejskiego w praktyce" Redakcja "Prawa Europejskiego w praktyce" informuje, że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie papierowe (ISSN 1733-2036). Po ukazaniu się drukiem nowego numeru czasopisma, Redakcja zamieszcza na stronie internetowej www.pewp.pl jego spis treści oraz wybrane publikacje z numeru.

Rada Naukowa

Prof. dr hab. Maria Magdalena Kenig-Witkowska,

Prof. dr hab. Jan Barcz,

Prof. dr hab. Marek Chmaj,

Prof. dr hab. Artur Nowak-Far,

Prof. dr hab. Arkadiusz Wudarski,

Prof. nadzw. UW, dr hab. Robert Grzeszczak,

Tomasz Janik,

Adw. dr Rafał Morek,

Dr Joanna Brylak,

Dr Marcin Krzymuski,

Dr Robert Siwik,

Dr Barbara Godlewska-Bujok.