Każdego roku POLITICO publikuje ranking ważnych członków Parlamentu Europejskiego. Tym razem lista wygląda nieco inaczej, bo znaleźli się na niej europosłowie najbardziej znani z tego, że nie powinni być dumni z tego, z czego są znani. Ranking wita Janusza Korwina-Mikke i Ryszarda Czarneckiego – obydwu w pierwszej dziesiątce.

Co mają ze sobą wspólnego wszyscy deputowani z listy?
    Najczęściej podejrzane zachowanie. Są to głównie mężczyźni, bo na liście pojawiają się tylko trzy kobiety. Przy czym jedna – Martina Anderson – mocno się wyróżnia, bo jest byłą terrorystką z Irlandzkiej Armii Republikańskiej, która odsiedziała za to 13 lat w brytyjskim więzieniu.
Niektórzy, jak na przykład Jean-Marie Le Pen – twórca francuskiego Frontu Narodowego – są znani na całym świecie, ale niekoniecznie w samym parlamencie, bo rzadko tam bywają.
   Inni, jak Nigel Farage i jego 18 kolegów i koleżanek z brytyjskiej Partii Niepodległości, którzy jako jedyni weszli na listę grupowo, biją medialną pianę w swoich przemówieniach, ale nie mają na nic wpływu. Swoje już jednak zrobili – przekonali rodaków, żeby wyjść z Unii.
No i polskie gwiazdy. Na piątym miejscu Janusz Korwin-Mikke
   Po długiej i chwalebnej karierze, którą zaczął od walki z komunizmem, Korwin-Mikke spędza czas w Brukseli, szukając głównie jakiegoś oświetlonego reflektorami miejsca, żeby wygłaszać swoje kontrowersyjne komentarze. Zakwestionował na przykład prawo kobiet do głosowania oraz uznał, że powinny być niżej opłacane, ponieważ są "mniejsze, słabsze i mniej inteligentne". Podczas igrzysk paraolimpijskich w 2012 r. powiedział, że osoby niepełnosprawne nie powinny mieć wstępu do telewizji, zaś w 2015 r. parlament nałożył na niego grzywnę za to, że nazwał migrantów "ludzkim śmieciem".
Pierwszą dziesiątkę zamyka Ryszard Czarnecki
   Do niedawna Czarnecki był twarzą Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim i oczekiwanym następcą szefa frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Syeda Kamalla, który opuści parlament wraz z innymi brytyjskimi europosłami 29 marca 2019 r. Z tych splendorów nic już nie będzie.
Czarnecki nazwał swoją koleżankę, deputowaną Różę Thun, "szmalcownikiem", informując w ten sposób osłupiały ze zdziwienia świat, że istnieli tacy Polacy, którzy szantażowali Żydów i współpracowali z nazistami podczas okupacji. I że było ich tak wielu, że nawet uzyskali nazwę. W lutym koledzy eurodeputowani zagłosowali 447 do 196, by wyrzucić Czarneckiego ze stanowiska wiceprzewodniczącego parlamentu.
Za: Politico

Deklaracja Pierwotna

Deklaracja o wersji pierwotnej "Prawa Europejskiego w praktyce" Redakcja "Prawa Europejskiego w praktyce" informuje, że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie papierowe (ISSN 1733-2036). Po ukazaniu się drukiem nowego numeru czasopisma, Redakcja zamieszcza na stronie internetowej www.pewp.pl jego spis treści oraz wybrane publikacje z numeru.

Rada Naukowa

Prof. dr hab. Maria Magdalena Kenig-Witkowska,

Prof. dr hab. Jan Barcz,

Prof. dr hab. Marek Chmaj,

Prof. dr hab. Artur Nowak-Far,

Prof. dr hab. Arkadiusz Wudarski,

Prof. nadzw. UW, dr hab. Robert Grzeszczak,

Tomasz Janik,

Adw. dr Rafał Morek,

Dr Joanna Brylak,

Dr Marcin Krzymuski,

Dr Robert Siwik,

Dr Barbara Godlewska-Bujok.