Dwa miliardy euro - tyle według "Timesa" będzie musiała zapłacić Wielka Brytania, zanim uzgodni z Unią Europejską pobrexitową umowę handlową. Gazeta twierdzi, że Bruksela chce, by Londyn wypłacił Wspólnocie zadośćuczynienie za to, iż nieskutecznie walczy z oszustwami celnymi dokonywanymi przez chińskie gangi.

   Porty Dover i Felixstowe są - według Unii - bramami, z których przestępcy korzystają, by przedostać się na europejskie rynki. Deklarują zaniżoną wartość towarów, przez co płacą niższe stawki celne i VAT. Straty dla Unii to miliardy dolarów.
   Jeden z europejskich dyplomatów oskarża Brytyjczyków o bezczynność. „Oszustwo trwa, a Wielka Brytania o tym wie" - mówi "Timesowi", dodając, że temat pojawi się podczas negocjacji w sprawie nowej, pobrexitowej umowy handlowej z Unią.
   Oskarżenia o bezczynność płyną również ze strony Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).
   Meg Hillier z parlamentarnej komisji ds. wydatków publicznych ostrzega w rozmowie z "Timesem", że „Wielka Brytania jest postrzegana przez gangi jako miękkie podbrzusze Europy". Dodaje, że ta sytuacja uderza również w firmy brytyjskie.
   Ale rząd na Wyspach odrzuca te oskarżenia. Nie zgadza się z unijnymi wyliczeniami, podkreślając, że działa aktywnie, by zapobiegać podobnym przestępstwom.
   Osobną kwestią jest ewentualny rachunek, jaki Wspólnota może wystawić Londynowi podczas wcześniejszych negocjacji rozwodowych. Wynikać ma on z faktu, że Wielka Brytania powzięła szereg długoterminowych zobowiązań, które obowiązywać będą również po Brexicie. Europejscy dyplomaci mówią o sumach kilkudziesięciu miliardów funtów.
Za: Polskie Radio, Times

Deklaracja Pierwotna

Deklaracja o wersji pierwotnej "Prawa Europejskiego w praktyce" Redakcja "Prawa Europejskiego w praktyce" informuje, że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie papierowe (ISSN 1733-2036). Po ukazaniu się drukiem nowego numeru czasopisma, Redakcja zamieszcza na stronie internetowej www.pewp.pl jego spis treści oraz wybrane publikacje z numeru.

Rada Naukowa

Prof. dr hab. Maria Magdalena Kenig-Witkowska,

Prof. dr hab. Jan Barcz,

Prof. dr hab. Marek Chmaj,

Prof. dr hab. Artur Nowak-Far,

Prof. dr hab. Arkadiusz Wudarski,

Prof. nadzw. UW, dr hab. Robert Grzeszczak,

Tomasz Janik,

Adw. dr Rafał Morek,

Dr Joanna Brylak,

Dr Marcin Krzymuski,

Dr Robert Siwik,

Dr Barbara Godlewska-Bujok.