Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE oznacza dla Europejskiej Agencji ds. Leków konieczność wyprowadzki z Londynu. Wśród unijnych krajów, które chciałyby przeniesienia siedziby Agencji do ich stolic, jest także Polska.

   Europejska Agencja ds. Leków (EMA) to organ Unii Europejskiej z siedzibą w Londynie. Odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych. Ocenia wnioski o europejskie pozwolenie na dopuszczenie do sprzedaży leków. To największa unijna instytucja w Londynie, zatrudniająca 900 osób. Z rocznym budżetem w wysokości 322 mln euro, odwiedzana przez 36 tys. ekspertów rocznie, którzy przyjeżdżają pracować nad oceną leków, jest atrakcyjna dla unijnych stolic.
   O tym, gdzie po Brexicie znajdzie się siedziba jednej z najważniejszych unijnych agencji, zadecydują szefowie państw i rządów wszystkich unijnych krajów, szef Komisji Europejskiej oraz szefowa unijnej dyplomacji.
   "Polska jest zainteresowana przeniesieniem siedziby EMA do Warszawy i będzie się o to starać" - poinformowało biuro prasowe MSZ. Zainteresowanie przeniesieniem Agencji do ich kraju wyraziły wcześniej także Czechy, Dania, Belgia, Niemcy, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Węgry, Malta, Holandia, Austria, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia i Szwecja.
   Choć sama Agencja nie będzie zaangażowana w wybór nowej siedziby, ma wobec niej oczekiwania. Jak mówi Edoardo Iannone z biura prasowego Agencji, rokrocznie EMA przyjmuje 36 tys. wizyt ekspertów. „Potrzebujemy dobrych połączeń komunikacyjnych: międzynarodowych, regionalnych i lokalnych, budynku, który pozwoli nam organizować wiele spotkań eksperckich, i odpowiedniej liczby pokoi hotelowych dla ekspertów, którzy przyjeżdżają do EMA, aby pracować nad procesem oceny leków. Dla naszego personelu ważne są inne czynniki - dostępność mieszkań, szkół międzynarodowych i europejskich oraz możliwości zatrudnienia dla małżonków i partnerów” - powiedział Iannone.
   Według mediów, władze Agencji chcą, żeby decyzja o nowej lokalizacji zapadła jak najszybciej. „To, czego się naprawdę boję, to, że coś się stanie w fazie przejściowej - to prawdziwe zagrożenie dla zdrowia publicznego. Dlatego późna decyzja o nowej lokalizacji to najgorszy scenariusz. (...) Wiem, że w czerwcu odbędzie się szczyt europejski i będzie to dobra okazja do podjęcia szybkiej decyzji” - stwierdził dyrektor EMA prof. Guido Rasi, cytowany przez Reutersa.
   EMA rozpoczęła działalność w 1995 roku wraz z uruchomieniem europejskiego systemu wydawania licencji dla produktów leczniczych. Inną dużą unijną agendą w Londynie jest Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA).
Za: onet.pl

Deklaracja Pierwotna

Deklaracja o wersji pierwotnej "Prawa Europejskiego w praktyce" Redakcja "Prawa Europejskiego w praktyce" informuje, że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie papierowe (ISSN 1733-2036). Po ukazaniu się drukiem nowego numeru czasopisma, Redakcja zamieszcza na stronie internetowej www.pewp.pl jego spis treści oraz wybrane publikacje z numeru.

Rada Naukowa

Prof. dr hab. Maria Magdalena Kenig-Witkowska,

Prof. dr hab. Jan Barcz,

Prof. dr hab. Marek Chmaj,

Prof. dr hab. Artur Nowak-Far,

Prof. dr hab. Arkadiusz Wudarski,

Prof. nadzw. UW, dr hab. Robert Grzeszczak,

Tomasz Janik,

Adw. dr Rafał Morek,

Dr Joanna Brylak,

Dr Marcin Krzymuski,

Dr Robert Siwik,

Dr Barbara Godlewska-Bujok.