Parlament Europejski chce, by procedury identyfikacji tzw. dopalaczy były szybsze, a produkcja i handel - zagrożone karą więzienia. We wtorek, 24 października, Parlament Europejski zagłosuje w sprawie nowelizacji przepisów, która ma zapewnić, że substancje psychoaktywne produkowane z legalnych składników będą zabronione i wycofywane z rynku znacznie szybciej niż do tej pory.

   Te nowe substancje psychoaktywne mają podobne działanie do narkotyków takich jak heroina czy kokaina. Każdego roku w obrocie pojawia się ponad sto tzw. dopalaczy.
   Substancje te mogą być wykorzystywane m.in. w produkcji leków czy w branży chemicznej. Stosowane jako narkotyk stymulują ośrodkowy układ nerwowy, powodują depresję, halucynacje, zaburzenia zmysłu ruchu, procesów myślowych, zachowania, humoru czy poziomu świadomości.
   "Nowe substancje psychoaktywne są sprzedawane w internecie, a produkowane w Chinach i w Indiach i nie są objęte karami ani kryminalizowane, chociaż są narkotykami" - wyjaśnia posłanka-sprawozdawczyni Teresa Jiménez-Becerril Barrio (EPL, Hiszpania).
Co się zmieni?
   Nowelizacja, już uzgodniona z państwami członkowskimi w Radzie, ma na celu skrócenie o połowę czasu badania ryzyka związanego z nową substancją psychoaktywną, taką jak syntetyczna substancja opioidowa furanylfentanyl. Dzięki temu państwa członkowskie będą mogły dodawać znacznie szybciej tzw. dopalacze do swoich krajowych list nielegalnych narkotyków.
   Poza tym ma zostać wzmocniona rola Europolu, którego zadaniem jest sprawdzanie, w jakim stopniu organizacje przestępcze zaangażowane są w wytwarzanie i rozprowadzanie tego typu substancji.
   Podobnie jak w przypadku nielegalnych narkotyków produkcja, dystrybucja i sprzedaż najbardziej niebezpiecznych nowych substancji psychoaktywnych przez organizacje przestępcze może być zagrożona maksymalną karą co najmniej dziesięciu lat pozbawienia wolności. „Musimy zwalczać także organizacje przestępcze, które dostarczają tego rodzaju substancje" - podkreśla poseł-sprawozdawca Michał Boni (EPL, Polska).
Za: europarl

Deklaracja Pierwotna

Deklaracja o wersji pierwotnej "Prawa Europejskiego w praktyce" Redakcja "Prawa Europejskiego w praktyce" informuje, że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie papierowe (ISSN 1733-2036). Po ukazaniu się drukiem nowego numeru czasopisma, Redakcja zamieszcza na stronie internetowej www.pewp.pl jego spis treści oraz wybrane publikacje z numeru.

Rada Naukowa

Prof. dr hab. Maria Magdalena Kenig-Witkowska,

Prof. dr hab. Jan Barcz,

Prof. dr hab. Marek Chmaj,

Prof. dr hab. Artur Nowak-Far,

Prof. dr hab. Arkadiusz Wudarski,

Prof. nadzw. UW, dr hab. Robert Grzeszczak,

Tomasz Janik,

Adw. dr Rafał Morek,

Dr Joanna Brylak,

Dr Marcin Krzymuski,

Dr Robert Siwik,

Dr Barbara Godlewska-Bujok.