Asia Bibi, Aura Chavez Ixcaquic, Selahattin Demirtaş i Figen Yuksekdag, demokratyczna opozycja w Wenezueli, Dawit Isaak, Pierre Claver Mbonimpa - to nominowani do Nagrody im. Sacharowa. Nagroda przyznawana jest wybitnym działaczom i organizacjom broniącym praw człowieka. Laureat zostanie ogłoszony 26 października.

Oto nominowani:
   Asia Bibi (Aasiya Noreen) - Pakistanka, chrześcijanka, w 2010 roku skazana na śmierć za bluźnierstwo przeciwko islamowi. Bibi czeka na wykonanie wyroku od 7 lat. Rozstrzygnięcie jej apelacji do sądu najwyższego zostało przesunięte na bliżej nieokreślony termin. Nominowana przez Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).
   Aura Lolita Chavez Ixcaquic pochodzi z Gwatemali. Jest członkinią Council of Ki’che’ Peoples (CPK) - organizacji, która walczy o ochronę zasobów naturalnych i praw człowieka przed ekspansją górnictwa, wyrębem lasów oraz przemysłu i rolnictwa w Gwatemali. Chavez Ixcaquic wielokrotnie grożono. Nominowana przez Grupę Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie (Greens/EFA).
   Selahattin Demirtaş i Figen Yuksekdag - współprzewodniczący prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej w Turcji, aresztowani w listopadzie 2016 roku pod zarzutem terroryzmu po tym, jak uchylono ich immunitety. Nominowani przez Konfederacyjną Grupą Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordycką Zieloną Lewicę (GUE/NGL).
   Demokratyczna opozycja w Wenezueli: Narodowe Zgromadzenie (Julio Borges) i wszyscy więźniowie polityczni wymienieni przez Foro Penal Venezolano i reprezentowani przez Leopoldo Lópeza, Antonio Ledezma, Daniela Ceballosa, Yon Goicoechea, Lorenta Saleha, Alfredo Ramosa i Andreę Gonzáleza. Sytuacja wewnętrzna w Wenezueli - demokracji, praw człowieka, społeczeństwa i gospodarki - ulega systematycznemu pogorszeniu, czemu towarzyszy rosnąca destabilizacja polityczna i społeczna. Nominowani przez Grupę Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańskich Demokratów) i Grupę Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE).             
   Dawid Isaak to pisarz, dziennikarz i dramaturg. Obywatel Szwecji aresztowany w 2001 roku w Erytrei w czasie politycznych represji w tym kraju. Więziony bez wyroku sądu i widziany po raz ostatni w 2005 roku. Isaak znalazł się w gronie finalistów Nagrody im. Sacharowa w 2009 roku. Nominowany przez Grupę Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim oraz przez posłankę Cecilię Wikström i grupę 46 posłów.
   Pierre Claver Mbonimpa - burundyjski działacz praw człowieka i twórca Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Praw Człowieka i Osób Zatrzymanych (Association pour la protection des droits humains et des personnes détenues, APRODH). Zatrzymany w 2014 roku, uniknął zamachu w 2015 roku. Obecnie przebywa w Belgii. Nominowany przez Grupę Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD).
Kalendarz 
• 28 września 2017 - formalna prezentacja nominowanych na wspólnym posiedzeniu Komisji: Rozwoju (DEVE), Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Praw Człowieka (DROI)
• 10 października 2017 - komisje DEVE i AFET wybiorą 3 finalistów
• 26 października 2017 - Konferencja Przewodniczących wybierze laureata(ów)
• 13 grudnia 2017, godz. 12.00 - ceremonia wręczenia nagrody w Strasburgu
Nagroda im. Sacharowa
   Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie.
Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne Parlamentu Europejskiego lub przynajmniej czterdziestu posłów. Komisje: Spraw Zagranicznych i Rozwoju wybiorą trzech finalistów, a Konferencja Przewodniczących zdecyduje, kto otrzyma nagrodę.
   W 2016 roku Nagroe otrzymały Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar - jazydki, które przetrwały niewolę seksualną w rękach dżihadystów Państwa Islamskiego. Pochodzą z Kocho, wioski położonej niedaleko Sindżaru w Iraku, zaatakowanego przez Państwo Islamskie latem 2014 roku. Wraz z tysiącami jazydzkich dziewcząt i kobiet zostały uprowadzone przez dżihadystów i zostały niewolnicami seksualnymi.

Za: europarl

 

Deklaracja Pierwotna

Deklaracja o wersji pierwotnej "Prawa Europejskiego w praktyce" Redakcja "Prawa Europejskiego w praktyce" informuje, że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie papierowe (ISSN 1733-2036). Po ukazaniu się drukiem nowego numeru czasopisma, Redakcja zamieszcza na stronie internetowej www.pewp.pl jego spis treści oraz wybrane publikacje z numeru.

Rada Naukowa

Prof. dr hab. Maria Magdalena Kenig-Witkowska,

Prof. dr hab. Jan Barcz,

Prof. dr hab. Marek Chmaj,

Prof. dr hab. Artur Nowak-Far,

Prof. dr hab. Arkadiusz Wudarski,

Prof. nadzw. UW, dr hab. Robert Grzeszczak,

Tomasz Janik,

Adw. dr Rafał Morek,

Dr Joanna Brylak,

Dr Marcin Krzymuski,

Robert Siwik,

Dr Barbara Godlewska-Bujok.