Co czwarty Europejczyk uważa ochronę konsumentów za kluczową dziedzinę działalności Unii Europejskiej. Dowiedz się, co robi Parlament Europejski na rzecz praw konsumentów.

   Ponad jedna czwarta Europejczyków (27 proc.) i niemal jedna trzecia Polaków uważa, że Unia Europejska powinna aktywnie działać na rzecz ochrony konsumentów i zdrowia publicznego, wynika z ankiety Eurobarometru przeprowadzonej w 2016 r.
Ochrona praw konsumenckich obywateli
   15 czerwca 2017 r. zostały zniesione opłaty roamingowe na terenie Unii. Podróżując po UE, Europejczycy mogą rozmawiać, wysyłać wiadomości i korzystać z internetu na swoich telefonach komórkowych, nie ponosząc dodatkowych kosztów.
   Od 2018 r. możliwe stanie się korzystanie za granicą z abonamentów prasowych i multimedialnych wykupionych w kraju.
   W czerwcu 2013 r. za zgodą Parlamentu w życie weszła dyrektywa o prawach konsumentów, zgodnie z którą każdy, kto robi zakupy przez internet, ma 14 dni na zwrócenie nabytych towarów. Dyrektywa zakazuje również sprzedawcom domyślnego zaznaczania pól potwierdzających zgodę na zakup dodatkowych produktów - ma to uchronić kupujących przed przypadkowym nabyciem niechcianych towarów.
Ochrona zdrowia i bezpieczeństwa obywateli
   W 2015 r. Parlament przyjął rezolucję w sprawie bezpieczniejszej opieki zdrowotnej w Europie, która ma zapobiec zbyt częstemu sięganiu przez pacjentów po antybiotyki i uodparnianiu się bakterii na ich działanie.
Parlament przyjął szereg rezolucji nawołujących Komisję Europejską do przedstawienia przepisów o obowiązkowym oznaczaniu pochodzenia żywności. Miałyby zapobiec skandalom takim jak ten z 2013 r., gdy okazało się, że szereg producentów żywności wykorzystywał końskie mięso w produktach reklamowanych jako wołowina.
Bezpieczniejsza przyszłość
   67 proc. Europejczyków uważa, że technologie cyfrowe mają pozytywny wpływ na ich życie. Jednocześnie większość internautów wyraża zaniepokojenie tym, jak wiele informacji o nich jest zbieranych.
   Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów pracuje obecnie nad rozporządzeniem o prywatności w sieci, które ma zagwarantować lepszą ochronę danych w mediach społecznościowych.
Program konsumencki na lata 2014-2020
   Program konsumencki na lata 2014-2020 ma wzmocnić prawa konsumentów i przyczynić się do osiągnięcia celów wyznaczonych w strategii Europa 2020 (plan UE dla zwiększenia wzrostu gospodarczego i zatrudnienia). Budżet programu konsumenckiego wynosi prawie 189 mln euro - środki z niego są przeznaczane przede wszystkim na promowanie zrównoważonej konsumpcji i ochrony szczególnie wrażliwych kategorii konsumentów.
Za: europarl

 

Deklaracja Pierwotna

Deklaracja o wersji pierwotnej "Prawa Europejskiego w praktyce" Redakcja "Prawa Europejskiego w praktyce" informuje, że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie papierowe (ISSN 1733-2036). Po ukazaniu się drukiem nowego numeru czasopisma, Redakcja zamieszcza na stronie internetowej www.pewp.pl jego spis treści oraz wybrane publikacje z numeru.

Rada Naukowa

Prof. dr hab. Maria Magdalena Kenig-Witkowska,

Prof. dr hab. Jan Barcz,

Prof. dr hab. Marek Chmaj,

Prof. dr hab. Artur Nowak-Far,

Prof. dr hab. Arkadiusz Wudarski,

Prof. nadzw. UW, dr hab. Robert Grzeszczak,

Tomasz Janik,

Adw. dr Rafał Morek,

Dr Joanna Brylak,

Dr Marcin Krzymuski,

Robert Siwik,

Dr Barbara Godlewska-Bujok.