Poznaj interesujące fakty i liczby na temat posłów do PE, którzy będą Cię reprezentować przez następne 5 lat. Nowe twarze, młodsi posłowie i więcej kobiet.

   Po wyborach europejskich, w których frekwencja była najwyższa od 20 lat, dziewiąta kadencja Parlamentu Europejskiego oficjalnie rozpoczęła się podczas pierwszej sesji plenarnej w Strasburgu na początku lipca.
   Na sali widać było wiele nowych twarzy, ponieważ odsetek nowo wybranych posłów jest wyższy niż kiedykolwiek wcześniej - 61% posłów zasiada w Parlamencie po raz pierwszy.
   W tej kadencji zasiada najwięcej kobiet w historii - stanowią 41% wszystkich posłów do PE, w porównaniu z 36,5% pod koniec ubiegłej kadencji Parlamentu. Wśród posłów z Polski, 35% to kobiety, co stanowi wzrost w porównaniu z 24% pięć lat temu.
   Obywatele wybrali też młodszych przedstawicieli - średnia wieku posłów do PE spadła z 53 lat w poprzedniej kadencji do 49,5 roku w tej kadencji. Średnia wieku posłów z Polski to 56 lat. Najmłodsza jest posłanka z Danii - ma 21 lat i jest najmłodszą osobą w historii zasiadającą w Parlamencie. Najstarszy jest 82-letni poseł z Włoch.
   751 posłów do PE zostało wybranych spośród 190 partii politycznych w 28 państwach członkowskich. W Parlamencie łączą się oni w grupy polityczne, skupiające posłów z różnych państw na podstawie ich przynależności politycznej. W nowym Parlamencie jest obecnie 7 grup politycznych, o jedną mniej niż w poprzedniej kadencji.
9. kadencja Parlamentu Europejskiego
Ponownie wybrani posłowie - 39%
Nowo wybrani posłowie - 61%
Kobiety - 41%
Mężczyźni - 59%
Najmłodsza osoba - 21 lat (Grupa Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie, Dania)
Najstarsza osoba - 82 lata (Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci), Włochy)
Średnia wieku posłów - 49,5
Grupy polityczne - 7
Za: europarl

Deklaracja Pierwotna

Deklaracja o wersji pierwotnej "Prawa Europejskiego w praktyce" Redakcja "Prawa Europejskiego w praktyce" informuje, że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie papierowe (ISSN 1733-2036). Po ukazaniu się drukiem nowego numeru czasopisma, Redakcja zamieszcza na stronie internetowej www.pewp.pl jego spis treści oraz wybrane publikacje z numeru.

Rada Naukowa

Prof. dr hab. Maria Magdalena Kenig-Witkowska,

Prof. dr hab. Jan Barcz,

Prof. dr hab. Marek Chmaj,

Prof. dr hab. Artur Nowak-Far,

Prof. dr hab. Arkadiusz Wudarski,

Prof. nadzw. UW, dr hab. Robert Grzeszczak,

Tomasz Janik,

Adw. dr Rafał Morek,

Dr Joanna Brylak,

Dr Marcin Krzymuski,

Dr Robert Siwik,

Dr Barbara Godlewska-Bujok.