73 proc. Europejczyków chce, żeby Wspólnota robiła więcej w sprawie migracji, a 58 proc. uważa, że jej działania są niewystarczające (to spadek o 8 pkt proc. w porównaniu do 2016 roku) - wynika z najnowszego badania Eurobarometru. Od 2015 r. Unia Europejska podjęła szereg działań, aby ograniczyć napływ migrantów na jej terytorium oraz ulepszyć reguły przyznawania azylu.
Co robi Parlament?
W grudniu 2016 r. posłowie z Komisji Wolności Obywatelskich (LIBE) poparli przekształcenie Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu w Agencję Unii Europejskiej ds. Azylu, która ma otrzymać dodatkowe kompetencje i zapewnić sprawiedliwą dystrybucję osób ubiegających się o azyl. Nowa instytucja wesprze państwa członkowskie w razie kryzysu i będzie monitorowała przestrzeganie unijnego prawa azylowego przez władze krajowe. Obecnie trwają negocjacje Parlamentu Europejskiego z państwami członkowskimi i Komisją Europejską.
Państwo odpowiedzialne za rozpatrzenie konkretnego wniosku o azyl wyznacza się na podstawie tzw. systemu dublińskiego - określa on, które z państw członkowskich UE jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o azyl. W marcu br. pod obrady Komisji LIBE trafił projekt rozporządzenia, które ma naprawić jego słabości (m.in. to, że w przypadku napływu migrantów najbardziej obciążone są państwa graniczne UE). Obecnie posłowie pracują nad poprawkami do rozporządzenia
W kwietniu br. członkowie Komisji LIBE opowiedzieli się za ujednoliceniem warunków, w jakich przyjmowane są osoby ubiegające się o azyl. Godne traktowanie, dostępność kursów językowych i opieka nad dziećmi mają zwiększyć szanse przybyszów na integrację i usamodzielnienie się.
O badaniu
Badanie Eurobarometru przeprowadzono między 18 i 27 marca na reprezentatywnej próbie 27,901 osób ze wszystkich państw UE.
Za: europarl