W ramach unii rynków kapitałowych UE chce ułatwić małym i średnim firmom dostęp do nowych źródeł finansowania. Ambasadorowie państw UE zatwierdzili 27 lutego br. stanowisko Rady względem projektu dającego MŚP, które chcą być notowane i emitować papiery wartościowe na rynkach finansowych, łatwiejszy dostęp do tych rynków, a równocześnie zapewniającego ochronę inwestorów i integralność rynku. Projekt dotyczy zwłaszcza „rynków rozwoju MŚP” – niedawno wprowadzonego systemu obrotu przeznaczonego dla małych emitentów. Na podstawie zatwierdzonego tekstu prezydencja rozpocznie 6 marca negocjacje z Parlamentem Europejskim.
„MŚP generują najwięcej zatrudnienia i wzrostu w Europie. Jednak ich fundusze znacznie zależą od kredytów bankowych. Dlatego tak ważne jest, by aktywnie pomóc MŚP dywersyfikować ich źródła finansowania i zapewnić im prostszy, łatwiejszy dostęp do rynków kapitałowych” – powiedział Eugen Teodorovici, rumuński minister finansów.
Spośród 20 mln MŚP w Europie tylko 3 000 są obecnie notowane na giełdach. Częściowo wynika to z wysokich kosztów przestrzegania przepisów, a częściowo z niedoborów płynności. Proponowane przepisy mają więc zmniejszyć obciążenia administracyjne i biurokratyczne spoczywające na mniejszych firmach.
Projekt zawiera też zmiany do rozporządzenia o nadużyciach na rynku i do rozporządzenia o prospekcie emisyjnym. Dzięki zmianom obowiązki emitentów na rynkach rozwoju MŚP staną się bardziej proporcjonalne, a równocześnie zachowana zostanie integralność rynku. W szczególności projekt ma:
• zracjonalizować obciążenia administracyjne, które służą integralności rynku i informowaniu inwestorów, zwłaszcza jeśli chodzi o obowiązki zgłaszania osób mających dostęp do informacji cenowo sensytywnych
• odchudzić prospekt, odpowiednio do potrzeb MŚP już notowanych na rynkach rozwoju MŚP.
Co dalej?
Parlament Europejski przegłosował swoje stanowisko 7 grudnia 2018 r. Negocjacje pomiędzy Radą a Parlamentem Europejskim mogą się zatem rozpocząć.
Za: Rada UE