Prezydencja rumuńska i Parlament Europejski wypracowały 26 lutego br. wstępne porozumienie w sprawie tymczasowych, ograniczonych środków, by w razie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez wynegocjowanej umowy zapewnić podstawowe towarowe i pasażerskie połączenia drogowe i złagodzić w ten sposób najdotkliwsze zakłócenia. Uzgodnione środki pozwolą drogowym przewoźnikom towarów oraz przewoźnikom autokarowym i autobusowym z koncesją brytyjską przewozić towary i pasażerów między Wielką Brytanią a 27 państwami członkowskimi.
Prawa przyznane tym sposobem będą zależeć od tego, czy Wielka Brytania udzieli praw równoważnych przewoźnikom z 27 państw członkowskich, i będą podlegać warunkom gwarantującym uczciwą konkurencję. Porozumienie zostanie teraz przedstawione do zatwierdzenia w Radzie ambasadorom państw członkowskich na forum Komitetu Stałych Przedstawicieli.
Tymczasowe środki nie mają wpływu na jakiekolwiek przyszłe negocjacje z Wielką Brytanią.
Rozporządzenie musi jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę.
Rozporządzenie przestanie obowiązywać 31 grudnia 2019 r.
Kontekst
Wszystkie środki awaryjne na wypadek brexitu bez umowy mają w ogólnym zamyśle postać jednostronnych działań Unii, przy założeniu że Wielka Brytania działania te odwzajemni. Środki te mają charakter wyjątku, a ich obowiązywanie jest ściśle ograniczone w czasie. Celem środków z zakresu transportu nie jest odtworzenie unijnego status quo, ale zachowanie podstawowych połączeń między UE a Wielką Brytanią.
Za: Rada UE