UE chce zagwarantować, że bieżący program PEACE, wspierający proces pokoju i pojednania, będzie kontynuowany pomiędzy granicznymi hrabstwami Irlandii i Irlandii Północnej niezależnie od tego, jak przebiegnie brexit. Ambasadorowie państw UE poparli 30 stycznia br. bez zgłaszania poprawek proponowane rozporządzenie określające, na jakich zasadach należy kontynuować – w razie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE bez wynegocjowanego porozumienia – ponadgraniczne programy współpracy realizowane z udziałem Irlandii i Irlandii Północnej.
Rozporządzenie, obok programu PEACE IV, obejmuje także program INTERREG VA, promujący spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną w Irlandii Północnej, granicznych hrabstwach Irlandii i w zachodniej Szkocji.
Nawet jeśli dojdzie do brexitu bez porozumienia, oba programy będą nadal finansowane z budżetu UE w ramach obecnych struktur zarządzania. Poziomy finansowania pozostaną niezmienione do końca 2020 r.
W zeszłym tygodniu Parlament Europejski (na szczeblu komisji) wyraził zgodę na przyjęcie proponowanego rozporządzenia i również zatwierdził je bez zmian. W związku z tym Rada i Parlament nie planują żadnych negocjacji w tej sprawie. Parlament ma formalnie przyjąć stanowisko w pierwszym czytaniu na pierwszej sesji plenarnej w marcu. Rada przyjmie akt w połowie marca.
Współprawodawcy UE pracują szybko, aby rozporządzenie mogło wejść w życie najpóźniej 29 marca 2019 r.
Za: Rada UE