UE aktualizuje przepisy, by europejska sieć elektroenergetyczna była niezawodna, ekologiczna i silniej połączona. Trwają prace nad uaktualnieniem przepisów unijnego rynku energii elektrycznej, by poprawić jego funkcjonowanie, wzmocnić pozycję odbiorców i ułatwić przechodzenie na czystą energię.
Ambasadorowie państw UE zatwierdzili 18 stycznia br. porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie dyrektywy i rozporządzenia o strukturze rynku energii elektrycznej. Toruje to drogę do ostatecznego przyjęcia obu aktów, które stanowią podstawę pakietu „Czysta energia”.
Porozumienie z Parlamentem Europejskim nastąpiło we wczesnych godzinach porannych 19 grudnia 2018 r. Dyrektywa daje m.in. więcej praw konsumentom, którzy będą mogli aktywniej uczestniczyć w rynku. Reguluje też ustalanie cen i własność instalacji magazynowych. Rozporządzenie ustanawia zasady obrotu energią elektryczną, które mają ułatwić funkcjonowanie rynku i transgraniczny obrót energią. Określa też warunki, na których państwa członkowskie mogą ustalać mechanizmy zdolności wytwórczych.
Co dalej?
Głosowania w Parlamencie Europejskim należy się spodziewać w marcu. Potem Rada ostatecznie przyjmie oba akty prawne. Wejdą one w życie 20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Za: Rada UE