Poniżej zamieszczamy treść wystąpienia Donalda Tuska w sprawie projektu umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE.

„Z uwagą wysłuchałem wczorajszego oświadczenia pani premier Theresy May. Oczywiście nie podzielam entuzjazmu Pani Premier, jeśli chodzi o sam brexit. Od samego początku nie mieliśmy wątpliwości, że na brexicie stracą wszystkie strony i że celem naszych negocjacji jest tylko ograniczenie szkód.
Zważywszy na te szczególnie trudne okoliczności chciałbym podziękować Michelowi Barnierowi i jego zespołowi, zwłaszcza Sabine Weyand i Stéphanie Riso, za ich wyjątkowo ciężką pracę. Michel, wszyscy darzymy Cię dużym zaufaniem, i mamy ku temu słuszne powody. Udało Ci się osiągnąć nasze dwa najważniejsze cele. Po pierwsze, zadbałeś o ograniczenie szkód związanych z brexitem. Po drugie, zagwarantowałeś, że nie zostaną naruszone podstawowe interesy i zasady 27 państw członkowskich i Unii Europejskiej jako całości. Gdybym nie był pewien, że zrobiłeś wszystko, co możliwe, by chronić interesy 27 państw – a znam zasadniczą treść umowy – nie zaproponowałbym sformalizowania tego porozumienia.
Nasze działania w najbliższych dniach będą wyglądać następująco. W tej chwili wszystkie państwa członkowskie analizują treść umowy. Pod koniec tygodnia dojdzie do spotkania ambasadorów 27 państw UE, którzy podzielą się opiniami na jej temat. Mam nadzieję, że nie będzie zbyt wielu uwag. Ambasadorowie omówią również zakres mandatu, na podstawie którego Komisja sfinalizuje prace nad wspólną deklarację polityczną o przyszłych stosunkach między UE a Wielką Brytanią. W prace te zostaną włączeni europejscy ministrowie. Komisja zamierza uzgodnić treść deklaracji do wtorku. Następnie państwa członkowskie będą mieć 48 godzin, żeby ocenić tę deklarację, co oznacza, że reprezentujący je szerpowie powinni skończyć prace w czwartek. Jeśli nie dojdzie do nieprzewidzianych wydarzeń, kolejnym krokiem będzie posiedzenie Rady Europejskiej, podczas którego sfinalizujemy i sformalizujemy umowę o brexicie. Posiedzenie to odbędzie się w niedzielę, 25 listopada, o godzinie 9:30.
Na zakończenie chciałbym zwrócić się do naszych brytyjskich przyjaciół. Mimo że jestem smutny, widząc, że nas opuszczacie, zrobię wszystko, aby to rozstanie było jak najmniej bolesne zarówno dla Was, jak i dla nas.”
Za: Rada Europejska

Deklaracja Pierwotna

Deklaracja o wersji pierwotnej "Prawa Europejskiego w praktyce" Redakcja "Prawa Europejskiego w praktyce" informuje, że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie papierowe (ISSN 1733-2036). Po ukazaniu się drukiem nowego numeru czasopisma, Redakcja zamieszcza na stronie internetowej www.pewp.pl jego spis treści oraz wybrane publikacje z numeru.

Rada Naukowa

Prof. dr hab. Maria Magdalena Kenig-Witkowska,

Prof. dr hab. Jan Barcz,

Prof. dr hab. Marek Chmaj,

Prof. dr hab. Artur Nowak-Far,

Prof. dr hab. Arkadiusz Wudarski,

Prof. nadzw. UW, dr hab. Robert Grzeszczak,

Tomasz Janik,

Adw. dr Rafał Morek,

Dr Joanna Brylak,

Dr Marcin Krzymuski,

Dr Robert Siwik,

Dr Barbara Godlewska-Bujok.