Jak co roku, 3 maja, Parlament Europejski świętuje Światowy Dzień Wolności Prasy. Z tej okazji w czwartek, 4 maja, Podkomisja Praw Człowieka będzie dyskutowała o stanie wolności prasy oraz zagrożeniu dezinformacją i fałszywymi wiadomościami w Unii Europejskiej.

   Podczas debaty 4 maja posłowie będą dyskutowali m.in. o wynikach najnowszego rankingu wolności prasy przygotowanego przez organizację Reporterzy Bez Granic (w tym roku Polska zajęła w nim 54. miejsce, odnotowując spadek o 7 pozycji w porównaniu z 2016), działalności Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (EED) i tego, jak Unia Europejska reaguje na dezinformację i fake news.
   Równie niebezpieczne jak ataki na wolność prasy są sfabrykowane historie, które mają na celu umyślne wprowadzenie czytelników w błąd, czyli tzw. fake news. Media społecznościowe i możliwość personalizacji treści, którą dają, pozwalają na łatwiejsze i szybsze rozpowszechnianie fałszywych informacji.
   „Gdy zastanawiamy się nad wolnością prasy, musimy również przyjrzeć się sytuacji w internecie. Jest on zarówno źródłem wiedzy, jak i zagrożeń. Niemal połowa Europejczyków dociera do wiadomości przez media społecznościowe. To sprawia, że rozpowszechnianie się fake news stało się wyjątkowo łatwe. Narastają obawy dotyczące dezinformacji i mowy nienawiści, które są wykorzystywane do radykalizacji i promocji fundamentalizmu, szczególnie pośród młodych” - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.
Za: europarl

Deklaracja Pierwotna

Deklaracja o wersji pierwotnej "Prawa Europejskiego w praktyce" Redakcja "Prawa Europejskiego w praktyce" informuje, że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie papierowe (ISSN 1733-2036). Po ukazaniu się drukiem nowego numeru czasopisma, Redakcja zamieszcza na stronie internetowej www.pewp.pl jego spis treści oraz wybrane publikacje z numeru.

Rada Naukowa

Prof. dr hab. Maria Magdalena Kenig-Witkowska,

Prof. dr hab. Jan Barcz,

Prof. dr hab. Marek Chmaj,

Prof. dr hab. Artur Nowak-Far,

Prof. dr hab. Arkadiusz Wudarski,

Prof. nadzw. UW, dr hab. Robert Grzeszczak,

Tomasz Janik,

Adw. dr Rafał Morek,

Dr Joanna Brylak,

Dr Marcin Krzymuski,

Dr Robert Siwik,

Dr Barbara Godlewska-Bujok.