W sobotę, 25 sierpnia br., zakończyła się trzydniowa podróż kanclerz Angeli Merkel po państwach kaukaskich, w tym po Gruzji. Jej wizyta tam przypominała balans na linie – jak utrzymać europejską perspektywę dla tej byłej republiki ZSRR, a jednocześnie nie drażnić Moskwy. Niestety niemiecka kanclerz rozwiała nadzieje Gruzji na rychłe przystąpienie do Unii Europejskiej.

   „Chcemy zacieśnienia współpracy, ale nie można spodziewać się zbyt wiele ze strony Europy” – powiedziała Merkel w czasie spotkania ze studentami w Tbillisi. Jak stwierdziła, nie chodzi tylko o spełnienie kryteriów akcesyjnych przez Gruzję. „Unia Europejska musi być w stanie przyjąć nowych członków” – podkreśliła Merkel. „I tak UE musi zastanowić się, w jaki sposób lepiej koordynować swoją politykę zagraniczną” – dodała.
   Zdaniem Merkel w pierwszym rzędzie należałoby podjąć negocjacje akcesyjne z państwami Bałkanów Zachodnich. Gruzja należy do "drugiego rzutu" – powiedziała Merkel. W ciągu następnej dekady będzie chodziło przede wszystkim o to, by wypełnić życiem umowę o wolnym handlu i stowarzyszeniu z UE. W tej fazie pośredniej okaże się, „jak blisko można ze sobą współpracować bez mówienia od razu o formalnym członkostwie".
   W czwartek, 24 sierpnia, premier Gruzji Mamuka Bachtadze podkreślił, że celem Gruzji jest członkostwo w Unii Europejskiej i NATO. Jak w przypadku innych byłych republik sowieckich sprzeciwia się temu Rosja. W 2008 r. Rosja interweniowała zbrojnie w Gruzji i spowodowała faktyczną secesję południowej Osetii i Abchazji. Merkel w czasie swojej wizyty skrytykowała obecność wojskową Rosji na tych terenach, niemniej jednak przyznała, że bliskość Rosji stanowi "pewną trudność" w kwestii przystąpienia Gruzji do zachodnich organizacji. Nie bez znaczenia są tu słowa premiera Federacji Rosyjskiej, Dmitrija Miedwiediewa, który ok. 3 tygodnie temu, w wywiadzie udzielonym rosyjskiej gazecie "Kommersant", powiedział, że przystąpienie Gruzji do NATO może wywołać „straszny konflikt". Tymczasem w czasie wizyty Merkel w Gruzji prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział spotkanie z prezydentami odłączonych od Gruzji regionów Abchazji i południowej Osetii. Tematem „spotkania roboczego" w Moskwie miały być między innymi współpraca gospodarcza i rozwojowa.
Za: DPA,Reuter/du, PAP

 

 

Deklaracja Pierwotna

Deklaracja o wersji pierwotnej "Prawa Europejskiego w praktyce" Redakcja "Prawa Europejskiego w praktyce" informuje, że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie papierowe (ISSN 1733-2036). Po ukazaniu się drukiem nowego numeru czasopisma, Redakcja zamieszcza na stronie internetowej www.pewp.pl jego spis treści oraz wybrane publikacje z numeru.

Rada Naukowa

Prof. dr hab. Maria Magdalena Kenig-Witkowska,

Prof. dr hab. Jan Barcz,

Prof. dr hab. Marek Chmaj,

Prof. dr hab. Artur Nowak-Far,

Prof. dr hab. Arkadiusz Wudarski,

Prof. nadzw. UW, dr hab. Robert Grzeszczak,

Tomasz Janik,

Adw. dr Rafał Morek,

Dr Joanna Brylak,

Dr Marcin Krzymuski,

Dr Robert Siwik,

Dr Barbara Godlewska-Bujok.