Unia Europejska wymusza przejście z halogenów na żarówki LED. Tłumaczy, że te drugie są bardziej energooszczędne. Jednak decyzja spotkała się z falą krytyki. Zakaz wchodzi w życie 1 września, ale halogeny nie znikną od razu ze sklepów. Zgromadzone w magazynach zapasy będą mogły być sprzedawane aż do ich wyczerpania.

   O tradycyjnych żarówkach zdążyliśmy już zapomnieć. Teraz przyszła pora na halogeny. Bruksela uznała, że tak będzie lepiej dla środowiska i taniej dla użytkowników. Jeden z producentów - Phillips - wyliczył, że roczna oszczędność może wynieść nawet 112 funtów (ok. 535 złotych). Żywotność żarówek LED to średnio 15-20 lat, podczas gdy halogeny wytrzymują średnio tylko 2 lata.
   Żarówki LED działają dłużej niż halogenowe i zużywają dużo mniej prądu. Potrzebują pięciokrotnie mniej energii elektrycznej. Zgodnie z założeniami ich wycofanie z użytku powinno skutkować niewyemitowaniem do atmosfery 15 milionów ton dwutlenku węgla rocznie. Wartość ta odpowiada rocznemu zużyciu prądu w Portugalii - podaje "The Guardian".
   Nie brakuje przeciwników wprowadzanego zakazu. Eurodeputowany z Wielkiej Brytanii martwi się o budżety domowe, które naruszy konieczność kupowania często droższych żarówek LED.
   „Próba wprowadzenia przez Unię Europejską zakazu stosowania żarówek halogenowych jest błędna, ponieważ finansowo ucierpią konsumenci. Z powodu takich polityk zawsze cierpią najubożsi. Klienci powinni mieć swobodę wyboru żarówek i nie powinna tego narzucać Unia” - powiedział Jonathan Bullock.
   Pierwotnie zakaz miał być wprowadzony już 3 lata temu. Bruksela wstrzymała jednak decyzję do 2018 roku.
Za: O2

Deklaracja Pierwotna

Deklaracja o wersji pierwotnej "Prawa Europejskiego w praktyce" Redakcja "Prawa Europejskiego w praktyce" informuje, że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie papierowe (ISSN 1733-2036). Po ukazaniu się drukiem nowego numeru czasopisma, Redakcja zamieszcza na stronie internetowej www.pewp.pl jego spis treści oraz wybrane publikacje z numeru.

Rada Naukowa

Prof. dr hab. Maria Magdalena Kenig-Witkowska,

Prof. dr hab. Jan Barcz,

Prof. dr hab. Marek Chmaj,

Prof. dr hab. Artur Nowak-Far,

Prof. dr hab. Arkadiusz Wudarski,

Prof. nadzw. UW, dr hab. Robert Grzeszczak,

Tomasz Janik,

Adw. dr Rafał Morek,

Dr Joanna Brylak,

Dr Marcin Krzymuski,

Dr Robert Siwik,

Dr Barbara Godlewska-Bujok.