Tbilisi złożyło pozew przeciwko Moskwie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), poinformowała agencja Sputnik Gruzja, powołując się na Ministerstwo Sprawiedliwości.

   Strona gruzińska mówi o masowych prześladowaniach, zatrzymaniach, atakach i zabójstwach jej obywateli po wojnie w 2008 roku. Tbilisi uważa, że łamanie praw człowieka w Abchazji i Osetii Południowej ma charakter dyskryminacyjny i ma na celu zastraszanie etnicznych Gruzinów, aby przeszkodzić w ich powrocie do tych regionów. Moskwa jest również oskarżana o utrudnianie śledztw i próby ukrycia przestępstw, które mają miejsce na terytorium Abchazji i Osetii Południowej.
   Szczególną uwagę w skardze poświęcono sprawom zabójstwa Arczila Tatunaszwili, Gigi Otchozoria i Dawida Baszaruli.
   W marcu gruziński parlament przyjął rezolucję w sprawie łamania praw człowieka w Abchazji i Osetii Południowej. Powodem przyjęcia dokumentu było morderstwo na gruzińsko-abchaskiej granicy obywatela Gruzji Gigi Otchozoria w 2016 roku, a także zabójstwo w Cchinwali w lutym tego roku Arczila Tatunaszwili.
Za: sputnik

 

 

 

 

Deklaracja Pierwotna

Deklaracja o wersji pierwotnej "Prawa Europejskiego w praktyce" Redakcja "Prawa Europejskiego w praktyce" informuje, że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie papierowe (ISSN 1733-2036). Po ukazaniu się drukiem nowego numeru czasopisma, Redakcja zamieszcza na stronie internetowej www.pewp.pl jego spis treści oraz wybrane publikacje z numeru.

Rada Naukowa

Prof. dr hab. Maria Magdalena Kenig-Witkowska,

Prof. dr hab. Jan Barcz,

Prof. dr hab. Marek Chmaj,

Prof. dr hab. Artur Nowak-Far,

Prof. dr hab. Arkadiusz Wudarski,

Prof. nadzw. UW, dr hab. Robert Grzeszczak,

Tomasz Janik,

Adw. dr Rafał Morek,

Dr Joanna Brylak,

Dr Marcin Krzymuski,

Dr Robert Siwik,

Dr Barbara Godlewska-Bujok.