Niewygodne protesty są często zakazywane, inne tłumione siłą. Ich uczestnicy są szykanowani i nie mają gwarancji rzetelnego procesu – wynika z raportu Amnesty International o stanie wolności zgromadzeń w Polsce.

   Amnesty International jest zaniepokojona stanem wolności zgromadzeń w Polsce. Prawo to jest „poważnie zagrożone" - powiedziała szefowa Amnesty International Europe Gauri van Gulik. Restrykcyjne przepisy, inwigilacja, zatrzymania i niesprawiedliwe procesy zagrażają temu prawu - wynika z raportu Amnesty International o stanie wolności zgromadzeń w Polsce.
   Organizacja zgromadziła ponad 600 przypadków prawnego ścigania demonstrantów tylko w ubiegłym roku. „Istnieją przesłanki, że przeciwnicy rządu, którzy wyszli na ulice byli "szeroko i bezzasadnie" monitorowani” - powiedziała van Gulik. „Trzeba skończyć z kryminalizacją protestów” - dodała.
   Z drugiej strony, zdaniem Amnesty International, polskie urzędy faworyzują prorządowe i nacjonalistyczne demonstracje, tolerując gdy prawicowe grupy atakują kontrdemonstrantów.
   Odkąd rząd PiS objął władzę w 2015 r., dziesiątki tysięcy Polaków wyszło na ulice, by protestować m.in. przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego lub kontrowersyjnym reformom sądownictwa. Krytyczni sędziowie są pod „presją polityczną" i informują o przypadkach napastowania - wynika z raportu.
   Komisja Europejska od 2016 r. sprzeciwia się reformom polskiego wymiaru sprawiedliwości. KE zarzuca Warszawie ograniczanie niezależności sądownictwa i podważanie podziału władzy.
Za: Amnesty

Deklaracja Pierwotna

Deklaracja o wersji pierwotnej "Prawa Europejskiego w praktyce" Redakcja "Prawa Europejskiego w praktyce" informuje, że wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie papierowe (ISSN 1733-2036). Po ukazaniu się drukiem nowego numeru czasopisma, Redakcja zamieszcza na stronie internetowej www.pewp.pl jego spis treści oraz wybrane publikacje z numeru.

Rada Naukowa

Prof. dr hab. Maria Magdalena Kenig-Witkowska,

Prof. dr hab. Jan Barcz,

Prof. dr hab. Marek Chmaj,

Prof. dr hab. Artur Nowak-Far,

Prof. dr hab. Arkadiusz Wudarski,

Prof. nadzw. UW, dr hab. Robert Grzeszczak,

Tomasz Janik,

Adw. dr Rafał Morek,

Dr Joanna Brylak,

Dr Marcin Krzymuski,

Dr Robert Siwik,

Dr Barbara Godlewska-Bujok.